BRACIA DOBRZYŃSCY - FRATRES MILITES CHRISTI DE DOBRIN - Komandoria Krakowska

Forum BRACIA DOBRZYŃSCY Strona Główna
 

 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Profil   

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
Wismar - miasto w którym Dobrzyńcy posiadali majątek Sellin


 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BRACIA DOBRZYŃSCY Strona Główna -> POWIĄZANE Z ZAKONEM (cosas conectadas con la orden)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość

Gość







PostWysłany: Czw 15:23, 19 Mar 2009    Temat postu: Wismar - miasto w którym Dobrzyńcy posiadali majątek Sellin

Wismar (pol. hist. Wyszomierz) to miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie; port w Niemczech nad Morzem Bałtyckim.
Liczba mieszkańców: 54 tys. (1992).

Pierwotnie osada słowiańska Wyszomir. Prawa miejskie (lubeckie) otrzymał około roku 1229. W latach 1257-1358 Wismar był rezydencją książąt meklemburskich (zgermanizowanej dynastii słowiańskich książąt obodrzyckich wywodzących się od Niklota). Od 1259 roku związane paktem z Lubeką i Rostockiem, który rozrósł się później w Hanzę. W roku 1301 pod władzą Meklemburgii.

Podczas wojny trzydziestoletniej, w latach 1628-1632 siedziba "floty wismarskiej" habsburskiej Ligi Katolickiej, której podstawą była stacjonująca tu od 8 lutego 1629 polska flota wojenna króla Zygmunta III Wazy. W 22 stycznia 1632 miasto skapitulowało a cała "flota wismarska", w tym flota polska, przejęta została przez Szwedów.

Polskie okręty zdobyte przez Szwedów:

Wodnik - we flocie szwedzkiej - Meerman
Panna Wodna - we flocie szwedzkiej - Meerweib
Arka Noego - we flocie szwedzkiej - Noe Ark
Święty Jakub - we flocie szwedzkiej - Sankt Jakob
Delfin - we flocie szwedzkiej - Delfinem
Feniks - we flocie szwedzkiej - Feniks
Biały Pies - we flocie szwedzkiej - Vita Hunden
Inne stracone przez Polaków:

Tygrys ex Tigern - opuszczony przez załogę
Król Dawid - zablokowany w Travemünde przez Szwedów i internowany przez lubeczan w listopadzie 1630
Od roku 1648 miasto pod panowaniem szwedzkim. Warunkowo zwrócone Meklemburgii w roku 1803 w zamian za 1 258 000 dalerów. Szwecja ostatecznie zrzekła się praw w roku 1903.

----------------------------------------------------

Około 1200 roku na terenach obecnego Starego Miasta osiedlili się rzemieślnicy i kupcy. Pierwsze wzmianki pisemne dotyczące Wismaru pochodzą z dokumentu z 1229 roku. W tym samym roku osada otrzymała prawa miejskie. Książe meklemburski Johann przeniόsł w 1257 roku do Wismaru swoją siedzibę. Do 1358 roku książęta meklemburscy sprawowali stąd swoje rządy.

W celu ochrony swoich kupcόw przed morskimi piratami napadającymi na statki w rejonie Bałtyku, Rostock, Lubecka i Wismar zawarły w 1259 roku sojusz. Data ta jest uważana za datę przystąpienia Wismaru do Związku Hanzy. Przyniosło ono Wismarowi polityczną niezależność i duży rozwόj gospodarczy: szczegόlną popularnością cieszyły się w tym czasie wełniane tkaniny oraz piwo.

Wraz z upadkiem Związku Hanzy w XVI wieku rόwnież Wismar utracił swoje znaczenie. W czasie wojny 30-letniej żołnierze opanowali i splądrowali miasto, przez co utraciło ono swoją siłę gospodarczą. Skończył się rόwnież ostatecznie okres politycznej samodzielności. W wyniku pokoju westfalskiego z 1648 roku Wismar przeszedł pod panowanie Krόlestwa Szwecji. W 1803 roku Szwedzi oddali miasto w zastaw książętom meklemburskim z Dynastii Schwerińskiej. Okres panowania Szwedόw zakończył się ostatecznie dopiero w 1903 roku.

XIX wiek przyniόsł Wismarowi ożywienie gospodarcze. Rudolf Karstadt otworzył tu swόj pierwszy dom handlowy, powstała fabryka wagonόw oraz nowy port. W 1934 roku powstała siedziba fabryki samolotόw Dornier, ktόra w czasie II wojny światowej była przyczyną nalotόw bombowych aliantόw na Wismar.

Z końcem wojny część miasta uległa zniszczeniu. W dużym stopniu został uszkodzony Kościόł Mariacki, co stało się przyczyną konieczności wysadzenia w 1960 roku jego nawy, ale wysoka wieża kościoła do dnia dzisiejszego gόruje w panoramie Wismaru. Ruiny Kościoła św. Grzegorza rozpadały się do 1990 roku, od kiedy to rozpoczęto prace nad jego odbudową.

Wysiłki mające na celu zachowanie historycznych budynkόw Starego Miasta opłaciły się: Od 2002 roku należy ono do ŚwiatowegoDziedzictwa Kultury i Nauki UNESCO.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Czw 19:28, 19 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BRACIA DOBRZYŃSCY Strona Główna -> POWIĄZANE Z ZAKONEM (cosas conectadas con la orden) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

 
Regulamin