BRACIA DOBRZYŃSCY - FRATRES MILITES CHRISTI DE DOBRIN - Komandoria Krakowska

Forum BRACIA DOBRZYŃSCY Strona Główna
 

 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Profil   

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
Historia Ziemi Dobrzyńskiej


 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BRACIA DOBRZYŃSCY Strona Główna -> POWIĄZANE Z ZAKONEM (cosas conectadas con la orden)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość

BRAT BRUNON
BRAT RYCERZ




Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 2577
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: KRAKÓW
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 15:00, 21 Maj 2007    Temat postu: Historia Ziemi Dobrzyńskiej

Ziemia Dobrzyńska jest jedną z najstarszych osad słowiańskich, której granice wyznaczają: od zachodu i południa Wisła, od północy Drwęca, od wschodu Skrwa. Obszar ten już od czasów Mieszka I należy do państwa polskiego, stanowiąc jego północno - wschodnie rubieże.
Po dokonanym przez Bolesława Krzywoustego podziale Polski na dzielnice w 1138 roku, staje się składową częścią Mazowsza. Po śmierci Bolesława Krzywoustego sytuacja zmieniła się. Ziemia Dobrzyńska wraz z Mazowszem, Kujawami i Ziemią Chełmińską, znalazła się w dzielnicy mazowieckiej Bolesława Kędzierzawego, a po śmierci jego syna Leszka dostała się Kazimierzowi Sprawiedliwemu, który z kolei przekazał go wnukowi Krzywoustego - Konradowi Mazowieckiemu.
Druga połowa wieku XII i przełom XII - XIII to czas najazdów Prusów, którzy zajęli Ziemię Chełmińską i atakowali poprzez międzyrzecze Drwęcy i Skrwy, dalsze partie Mazowsza. Powołany w 1228 roku przez Konrada Mazowieckiego Zakon Rycerzy Chrystusowych, zwanych od ich siedziby w Dobrzyniu nad Wisłą Braćmi Dobrzyńskimi, miał nie tylko bronić północnego pogranicza Polski przed napadami wojowniczych sąsiadów, lecz ciążyło na nimi również poważne zadanie podbijania ziem pruskich oraz nawracania pogańskich plemion. Bracia Dobrzyńscy, w zamian za ciążące na nich obowiązki, uzyskiwali od biskupa płockiego Guntera wszystkie dobra biskupie położone nad Wisłą między rzeczkami Kamienicą i Chełmicą wraz z Dobrzyniem.
Jednak działalność zakonu nie trwała zbyt długo, gdyż rycerze nie wykazywali dostatecznej siły i prężności organizacyjnej by podołać powierzonemu im zadaniu. W 1235 roku zostają wcieleni do silniejszego Zakonu Krzyżackiego. Wywołuje to nowe powikłania polityczne dla Ziemi Dobrzyńskiej. Krzyżacy uważali, że wraz z zespoleniem się z dobrzyńcami uzyskają prawo zagarnięcia ich uposażenia. Zajmują Dobrzyń nad Wisłą, z czego wynika poważny konflikt między Konradem Mazowieckim, a Zakonem Najświętszej Marii Panny.
Zwycięstwo odnosi Książe Mazowiecki, lecz zostało ono okupiono wysoką ceną. W zamian za odzyskanie Dobrzynia i ziem do niego przynależnych Konrad Mazowiecki oddał Krzyżakom szereg miejscowości w okolicy Nieszawy, zapłacił wysoką grzywnę i usunął się z Ziemi Chełmińskiej.
12 stycznia 1236 papież roku zatwierdził układ przez miedzy Konradem a Zakonem. Od tamtego czasu Krzyżacy stają się bezpośrednim sąsiadem Ziemi Dobrzyńskiej. Myślą wiodąca zakonu był własny interes, który miał na celu uśpić czujność książąt dobrzyńskich i nie pozwolić zorientować się w swych agresywnych zamiarach, które dążyły do wywołania sporów pomiędzy synami Konrada Mazowieckiego.
Skłóceni bracia nie dostrzegali samowolnie organizowanych w tym czasie podbojów ziem pogańskich, o zdobyciu, których myślał również Kazimierz. Oczekiwana przez polskich władców pomoc zbrojna ze strony Krzyżaków zawiodła. W czasie napadów Litewskich na ziemię łęczycką, dobrzyńską i Mazowsze Polacy byli zdani raczej na własne siły, gdyż Krzyżacy udzielali pomocy tylko w wypadku, gdy sami czuli się zagrożeni. Chętnie łączyli się z wrogami Polski, szczególnie wówczas, gdy ci okazywali się silnymi i gdy w zamian za udzieloną pomoc mogli oczekiwać wielkiej korzyści.
Stosunek Krzyżaków do Ziemi Dobrzyńskiej zależał w dużym stopniu od stanowiska zajmowanego przez Książąt. Niektórzy władcy, jak na przykład Ziemowit starali się nawiązać przyjazne stosunki z Zakonem, idąc na dalekie ustępstwa i okazując mu uległość, a darowizna w postaci 250 łanów ziemi w pasie naddrwęckim w Gązawiskach i Księżem, przekazana przez wspomnianego księcia, miała zagwarantować życzliwość sąsiedzką. W takiej sytuacji Krzyżacy zajmowali stanowisko neutralne.
Jednak z chwilą wzrostu rozprężenia w Polsce po rozbiciu dzielnicowym, nie omieszkali wyciągnąć korzyści dla siebie. Z neutralnego sąsiada Zakon stał się wrogiem dla Ziemi Dobrzyńskiej. Okazało to się po obiorze Łokietka na króla polskiego.
Dążenie do zjednoczenia państwa polskiego i roszczenia w związku z tym słusznych praw do ziem pomorskich godziło w interesy Krzyżaków, czego rezultatem była walka miedzy królem Polski a Zakonem. Przed wybuchem wojny wziął pod bezpośrednią opiekę pograniczne ziemie, a więc dzielnicę dobrzyńską, dając w zamian za nią jej dotychczasowemu księciu Władysławowi - Łęczycę. Władysław chętnie zgodził się na ten układ, ponieważ nie mógł obronić swoich granic przed naporem Krzyżaków.
Wkrótce Krzyżacy zaczęli organizować ataki na ziemie Łokietka. W marcu 1327 roku aż do ziemi łęczyckiej. W 1329 roku zajęli Ziemię Dobrzyńską wraz z Dobrzyniem. Okres okupacji był czasem ciężkich doświadczeń dla mieszkańców Ziemi Dobrzyńskiej. Krzyżacy stosowali ostre zarządzenia względem stronników królewskich, konfiskując im dobra i skazując na wygnania. W 1343 roku na mocy traktatu kaliskiego załatwiono ostatnią sprawę zwrotu zagarniętych przez Krzyżaków Kujaw i Dobrzynia.
Ziemie zostały w rękach Kazimierza Wielkiego, który w 1370 roku zapisał Księstwo Dobrzyńskie, księstwa: kujawskie, sieradzkie i łęczyckie wnukowi, zwanemu �Kaźkiem� Słupskim. Lata 1370 - 1392 to czas zarządzania Ziemią Dobrzyńską przez starostów: wspomnianego wyżej Koźlaka, a następnie Władysława Opolczyka, który przejął Ziemię Dobrzyńską na początku 1380 roku.
W trakcie panowania tego starosty definitywnie ustalone zostały jej granice na Wiśle i Drwęcy. Odłączone zostały prawobrzeżne części dawnej kasztelani Słońskiej od księstwa gniewkowskiego i przyłączone na stałe do Ziemi Dobrzyńskiej. W 1391 roku zakończył się konflikt między Władysławem Opolczykiem a Władysławem Jagiełłą o zostawienie Krzyżakom klucza Złotoryjskiego, którego ośrodkiem był murowany przez Kazimierza Wielkiego zamek położony w widłach Wisły i Drwęcy.
Jagiełło zajął Ziemię Dobrzyńską, jednak bez zamku w Bobrownikach, który był wówczas oblegany przez Krystyna z Ostrowca. Końcowym etapem było odstąpienie zamku na skutek napadu przeważających sił krzyżackich oraz zostawienie przez Władysława Opolczyka Ziemi Dobrzyńskiej wraz z Zamkiem Krzyżakom za sumę 50000 floretów, po czym sam uciekł na Węgry.
Od 1392 roku Bobrowniki i cała ziemia stała się własnością Krzyżacką, zarządzana przez trzech kolejnych wójtów bobrownickich i odzyskana dopiero w 1405 roku. Po raz kolejny Ziemia Dobrzyńska dostała się w ręce wroga w 1409 roku, kiedy to wojska krzyżackie zajęły trzy zamki: 18 sierpnia w Dobrzyniu nad Wisłą, 28 sierpnia w Bobrownikach i 2 września w Złotorii. Ziemia Dobrzyńska do korony powróciła po bitwie grunwaldzkiej, zaś starostwo jej król powierzył marszałkowi królestwa Zbigniewowi z Brzezia.
W 1411 roku powrócił do Polski zamek w Rypinie. Początki istnienia Ziemi Dobrzyńskiej, jak wynika z przytoczonych faktów, to wyjatkowo trudny dla niej czas, choćby z powodów niszczycielskich napadów ze strony Prusów i Litwinów. Sytuację polityczną w XIII wieku utrudniało sąsiedztwo Krzyżaków, których agresywne plany nie ograniczały się tylko do północnych terenów pruskich, lecz również obejmowały Kujawy i Ziemię Dobrzyńską.
Do XVIII wieku Ziemi Dobrzyńska stanowiła w Rzeczpospolitej szlacheckiej odrębną jednostkę administracyjną, z własnym sejmikiem szlacheckim. Uchwałą Sejmu z 1717 roku została ona przyłączona do województwa brzesko - kujawskiego, a następnie inowrocławskiego. Pierwsze niewielkie zmiany terytorialne Ziemi Dobrzyńskiej, nastąpiły w 1722 roku.
Po pierwszym rozbiorze Polski do państwa pruskiego zostały włączone okolice Górzna. W czasie drugiego rozbioru Polski, w 1793, Ziemia Dobrzyńska dostała się pod okupację pruską jako część południowej prowincji pruskiej. W 1796 roku nastąpiło zarządzenie, na mocy którego wszystkie dobra królewskie, starościańskie i kościelne zostały wzięte pod zarząd państwowy i podporządkowane administracji dóbr dobrzyńskich i trąbińskich. Dobra, które były w rękach polskich tenutariuszy lub dzierżawców, zostały oddane obywatelom niemieckim. Wiąże się z tym dalszy napływ elementu niemieckiego na teren Ziemi Dobrzyńskiej.
W XVIII wieku uległa również zmianie administracja wojskowa. W 1815 roku po utworzeniu Księstwa Polskiego Ziemia Dobrzyńska stała się bezpośrednim sąsiadem terenów okupowanych przez Prusaków. Oddzielała ją od nich jedynie Drwęca, która przez okres 100 - letni była rzeką graniczną. Ziemia Dobrzyńska pod względem administracyjnym stanowiła część guberni płockiej, początkowo jako powiat płocki, z którego w 1866 roku wyodrębniono drugi powiat - rypiński.
Od 1918 roku Ziemia Dobrzyńska jest znowu integralną częścią nowopowstałej Polski. Okres międzywojenny, to także czas niesprzyjający dla Ziemi Dobrzyńskiej, choćby z powodów niedogodnych warunków dla rozwoju gospodarczego. Jej położenie, bowiem na pograniczu początkowo województwa warszawskiego, a od 1936 roku pomorskiego, i związane z tym oddalenie od centralnych ośrodków administracyjnych nie włączyło Ziemi Dobrzyńskiej do aktywnego życia. Skutki tej sytuacji były jeszcze długo widoczne w kilka lat po II wojnie światowej.
W 1956 roku przeprowadzony został nowy podział administracyjny, który stworzył pomyślniejsze warunki dla aktywizacji całego terenu, gdyż włączył on obszar Ziemi Dobrzyńskiej do kilku powiatów województwa bydgoskiego. Oprócz poprzednio istniejącego powiatu rypińskiego i znacznie mniejszego lipnowskiego, związano część południową z powiatem włocławskim, część północną z nowo utworzonym golubsko - dobrzyńskim i część zachodnią - z powiatem toruńskim.
Zorganizowanie mniejszych okręgów administracyjnych i wywołanie przez to bardziej równomiernego i intensywniejszego oddziaływania większych ośrodków centralnych na całe terytorium Ziemi Dobrzyńskiej miało na celu zniesienie dysproporcji wytworzonych przez długowiekową trudną sytuację gospodarczą. Od stycznia 1956 roku, po podziale, do powiatu sierpeckiego przeszły gromady Czernia Duża, Szczutowo, Wola Stara, które były dotychczas w powiecie rypińskim. W 1956 roku do powiatu włocławskiego przeniesiono z lipnowskiego Nasiegniewo.
28 maja 1975 roku na posiedzeniu Sejmu PRL uchwalił Ustawę o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa. W oparciu o tę ustawę ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów z 30 maja 1975 roku w sprawie określania miast z gmin wchodzących w skład województw.
Ziemia Dobrzyńska pierwszy raz w swej 700 - letniej historii została podzielona między klika odrębnych jednostek administracyjnych.
Nowa struktura administracyjna Polski, wprowadzona 1 stycznia 1999 roku, również nie uwzględnia tradycji historycznych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Gość







PostWysłany: Sob 17:38, 02 Cze 2007    Temat postu:

Miejsca po zamkach

Drochiczyn




Dobrzyń


Powrót do góry

Gość







PostWysłany: Nie 12:16, 04 Wrz 2011    Temat postu:

Cytat:
Ziemia Dobrzyńska


Ziemia Dobrzyńska była otoczona i wypełniona przyjemnymi i żyznymi wzgórzami, posiadała pokaźne lasy i wiele jezior. Na północy znajdowało się Wtwo Chełmińskie, przedzielone Drwęcą, do niej wpadała Rypienica, a do tejże Pisa. Na Wschodzie leżało Wtwo Płockie, oddzielone Skrwą. Na południu granicę z Województwem Brzeskim i na zachodzie z Województwem Inowłocławskim wyznaczała Wisła. Wisła i uchodząca do niej Drwęca oddzielała także Ziemię Dobrzyńską od Wtwa Chełmińskiego. Część tej ziemi należała do księstwa Mazowieckiego, różne były jej losy i często przechodziła z rąk do rąk. Jak podają źródła, została odzyskana przez Jagiełłę na Krzyżakach, a podpisany w 1466 r. pokój Toruński z Krzyżakami wcielił ziemię tę do korony i sprawił, że lud mógł cieszyć się słodkim owocem pokoju. Na gruzach poprzednich wojen i bitew zaczęto wznosić wsie, miasta oraz rozkwitło rolnictwo i handel z Gdańskiem. W 1717 roku, uchwałą sejmu Ziemia Dobrzyńska została włączona do Wtwa Brzesko-Kujawskiego, a następnie do Inowłocławskiego. Jednakże po przyłączeniu zachowała swoją odrębność w rządzeniu. Jej herbem była głowa sędziwego człowieka, z koroną pod brodą, na głowie z dwoma bawolemi rogami. Powyższa ziemia została podzielona na powiaty: Dobrzyński, Rypiński i przed 1770 r. ustanowiony pow. Lipnoski, w miejsce powiatu Słońskiego. W Lipnie znajdował się m.in. sejmik, deputat na Trybunał Koronny i komisarz na komisję Radomską. W okolicach Lipna swoje umiejętności okazywało rycerstwo.



Dobrzyń (Dobrinum, Dobrinia) nad Wisłą. Ta osada jest zaliczana do najdawniejszych i najbardziej znanych miast w dziejach naszych. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1065 r., wspomina się tutaj, że dawniej na obszarze Dobrzynia musiał istnieć zamek lub dwór królewski („Bolesław II śmiały, między nadaniami Benedyktynom Mogilskim, naznaczył i stąd dziewiąty denar, dziewiątego wołu, wieprza, źrebię, rybę). Konrad syn Kazimierza Sprawiedliwego otrzymał w dziale Mazowsze z Kujawami wraz z ziemią Dobrzyńską i Chełmińską, celem zabezpieczenia tych krain przed napadami pogan pruskich. Ustanowił na wzór kawalerów Mieczowych zakon Rycerzami Chrystusowymi zwany. Tym kawalerom z ich mistrzem Brunonem, dał zamek tutejszy dla przytułku, od którego Braci Dobrzyńskich nazwisko otrzymali oraz włość Sedlce w ziemi Kujawskiej. W zamian mieli się dzielić z księciem podbitymi ziemiami pogańskimi. Zagrożeni przez Prusaków mnisi Dobrzyńscy wezwali mieczowych z Inflant. Pod dwudniowej bitwie ledwie 5 kawalerów uciekło do zamku, a Prussacy przystąpili do plądrowania Dobrzynia i okolic. Następnie Biskup Płocki Gunther powiększył włości Braci Dobrzyńskich, stali się oni panami 24 milowego kraju rozciągającego się wzdłuż Wisły, aż po rzekę Mnień, (12-15 mil szerokiego). Znikoma obrona kraju przez Braci Dobrzyńskich zmusiła Konrada do sprowadzenia w 1228r. Kawalerów Krzyżackich, którzy pod pozorem wspólnego działania przeciw niewiernym zajęli Dobrzyń z przyległymi włościami. Po częstych sporach z tego powodu Grzegorz IX złączył Braci Dobrzyńskich w jeden zakon z Krzyżakami, wydał w tej mierze bullę 19 kwietnia 1235r. Wkrótce po interwencji legata papieskiego - Wilhelma z Modeny, Krzyżacy ustąpili zwracając zamek tutejszy z przyległymi do niego posiadłościami. W 1286 r. na miasto napadła Litwa, w dzień niedzielny wymordowali starców i dzieci modlących się w świątyniach, zdolnych do pracy w niewolę wzięli. W 1323 r. miał miejsce powtórny najazd Litwinów, wymordowali oni 2000 ludu, uczniów i kleryków. Zburzyli wiele włości i pobliskich miasteczek, mordując przy tym ponad 20000 ludzi. Również Krzyżacy trapili Dobrzyń i okolice, z tego powodu ks. Władysław dostał w zamian ks. Łęczyckie od Władysława Łokietka. Jan Król Czeski, tytułujący się królem Polski z powodu roszczenia sobie prawa po Wacławie zajmuje zamek przez poddanie się załogi w 1329r., sprzedał Krzyżakom leżącą po obu stronach Wisły Ziemię Dobrzyńską. Łokietek i Kazimierz usiłowali odzyskać te ziemie, dopiero w 1343 wróciły do Polski (Traktat Kaliski). W zamian za Sieradz i Łęczycę, w 1370 r. król Ludwik nadaje ją Kazimierzowi ks. Szczecińskiemu, wnukowi Kazimierza. Po jego bezpotomnym zgonie kraina ta wróciła do korony, oddana Władysławowi ks. Opolskiemu, siostrzeńcowi Ludwika, za ks. Ruskie. Wskutek różnych gwałtów, naruszeń i zbyt wysokich podatków nałożonych przez nowego lennika, Jagiełło zastawia w 1396 r. Ziemię Dobrzyńską Krzyżakom za 40,000 tys. zł. W 1404 r. wskutek ugody w Raciążu ziemia ta do nas miała wrócić. Nastąpiło to w 1408 r. Po napaści Krzyżaków w 1409 r. Dobrzyń został spalony, a ludność wycięta w pień. Dopiero zwycięstwo Jagiełły w 1410 r. sprawiło, że Krzyżacy opuścili Ziemię Dobrzyńską na zawsze. W 1519 r. Zygmunt I potwierdza używanie prawa chełmińskiego, przyczynia trzy jarmarki, targ zaś we wtorek naznacza. W 1656 r. Szwedzi wspólnie z Żydami Dobrzynia splądrowali domy chrześcijan, po grabieży palili kościoły. Upadły przywileje miasta, a manifest z 1661 r. wydany przez mieszczan oznajmił, że miasto nie jest już w stanie podnieść się po upadku. Lustracja z 1765 r. podaje, że Possessorem jest W. Tymoteusz Podoski Podkomorzy Ziemi Dobrzyńskiej. Stan miasta nieco się poprawił w 1789, niestety jak podają źródła zamek runął, nie ma po nim śladu.

Dobrzyń nad Drwęcą, w powiecie Rypińskim. Mówi się, że pierwotnie to miasto było przedmieściem lezącego po drugiej stronie rzeki Golubia. W 1684 r. dziedzic Zygmunt Działyński Wojewoda Kaliski pozwala obierać mieszkańcom wójta, 2 starszych dla sądzenia spraw, furę drzewa z pobliskiego dworu (co tydzień), produkować wódkę na własne potrzeby, lecz zabrania warzyć piwa. W 1721 r. Jakób potwierdza ojcowski przywilej i przydaje wiele gruntów. Ignacy Działyński gen. w 1789 r. podnosi Dobrzyń do rzędu miast, 3 dniową sierpem robociznę zamienia na pieniądze.

Lipno nad rzeczką Mień. Władysław ks. Łęczycki i Dobrzyński (syn Ziemowita, a synowiec Łokietka) założył na 26 włókach miasto Lipno. Obdarzył je przywilejem erekcyjnym w 1349 r., prawem chełmińskim uwolnił wszystkich od danin na 12 lat. W 1409 r. miasto zostało zniszczone przez Krzyżaków, wymordowali oni dzieci, kobiety i duchowieństwo. Jagiełło w 1422 r. wyraził przywileje dla Lipna, do 60 włók gruntu, uwolnienie od danin i opłat. Lustracja z 1765 r. mówi, że to miasto jest w posesji Ignacego i Eleonory z Dziewanowskich Zboińskich Kasztelanów Dobrzyńskich Grontu. Jak podają źródła miasto położone jest na równinie piaszczystej, a góra św. Antoniego miała na swym szczycie zamek.

Rypin nad Rypinicą, także Odleką zwaną. Bolesław II Śmiały, fundując Benedyktynów w Mogilnie 1065 r. wyznaczył im z Rypina dziewiąty denar, dziewiątego wołu, wieprza, źrebię i rybę. Wówczas musiał tutaj być zamek lud dwór królewski. Władysław ks. Dobrzyński i Łęczycki założył na 23 włókach nowe miasto Ripin, obdarzając je przywilejem erekcyjnym w 1345. Uwolnił miasto na 10 lat od wszelkich danin i opłat. Część z czynszu ze sklepów mogła iść na użytek miasta. W 1409 r. również doszło do zniszczenia Rypina przez Krzyżaków. W 1526 r. Zygmunt I potwierdza przywileje miejskie Ripina. Zygmunt August w 1570 r. nadaje miastu pół mili lasu na własny użytek. Według lustracji 1765 r. dzierżawcą dóbr Rypina był Michał Podolski Kasztelan Rypiński. W 1778 r. Stanisław August zezwolił na powstanie jarmarków.

Bobrowniki nad Wisłą. Nazwa tego miasta ma pochodzić od mnogiej liczby bobrów, w tej krainie znalezionych. W 1377 r. król Ludwik nadał je Władysławowi ks. Opolskiemu, siostrzeńcowi swemu. Lennik dopuszczał się wszelakich nieprawości i gwałtów, w 1396 r. Jagiełło poskromił ks. Opolskiego, który sprzedał swoje posiadłości Krzyżakom. W 1403 r. Wielki Mistrz Konrad Jungingen wydał przywilej założenia miasta na 52 włókach chełmińskich, w nadaniu tym nazwane jest Stadt Beberen (miasto Bobrowe). W 1408 r. wraz z Ziemią Dobrzyńską wykupione i do ciała przyłączone. Podobnie jak inne ziemie w 1409 r. Bobrowniki zostały napadnięte przez Krzyżaków, którzy zdobyli tamtejszy zamek. W 1422 r. Jagiełło nadał miastu 40 włók gruntu, uwolnił od sądów starościńskich. Lustracja 1616 r. wyraża, że zamek bobrownicki w opłakanym stanie się znajduje, obywatele ziemi Dobrz. postanowili zamek podźwignąć, na co nie chętnie zezwoliły sejmujące stany 1641 r. Jan III w 1678 r. nadał prawo odbywania targów i jarmarków. Lustracja 1765 r. podaje, że posesorem dóbr Bobrowniki jest W. Fr. Podoski, zamek zrujnowany, nieco jeszcze w murach stojący, kolejna lustracja z 1789 r. podaje, że zamek jest już całkowicie zrujnowany, samo miasto w rynku spalone, na nowo wybudowane.

Nieszawa nad Wisłą. Rok 1460 stanowiąc epokę upadku Starej Nieszawy (ob. Dybów), daje początek miastu Nowa Nieszawa. W tym bowiem roku Kazimierz IV przenosi mieszczan ze Starej Nieszawy do wsi Roskidalno, nad Wisłą położonej, którą Mikołaj Kościelecki Wojewoda Brzeski zamienia ją na miasto pod nazwiskiem Nowa Nieschova. Przyłącza do niej wsie Przypust i Dymice, obdarza prawem chełmińskim, ustanawia targ, jarmarki, uwalnia mieszczan od danin i opłat. Torunianie stwierdzili, że przywileje dotyczące handlu szkodzą miastu Toruń, przynoszą uszczerbek, wyjednali oni u Króla ograniczenie żeglugi z Nieszawy. W 1559 r. Zygmunt August wzbrania raz na zawsze osiadać Żydom w mieście i na przedmieściu, a tym bardziej domu nabywać. Obraz miasta sprzed XVI wieku przedstawia Nieszawę, jako miasto bogate, rozwinięte za pomocą handlu zbożem. Wojny szwedzkie i inne krajowe klęski, przywiodły miasto do upadku. Lustracja z 1765 r. podaje, że posesorem tych ziemi jest W. Józef Mogilnicki, kolejna lustracja 1789 wskazuje jako posesora Serafina Sokołowskiego posła inowłocławskiego. Stanisław August pragnąc podźwignąć Nieszawę przemawia w przywileju 1790 r., nadano 11 jarmarków. Ludność miejska składała się z samych chrześcijan.

Skąpe, albo Skępe, Skempe w pow. Lipnowskim. Majętność ta wraz z przyległymi włościami należała do znakomitej rodziny Kościeleckich, którzy się pisali dziedzicami In Skąmpe. Nie wiadomo kiedy wyniesiono Skępe do rangi miasta. Leży między 5 jeziorami zwanymi: Wilczyńskie, Czermińskie, Mielno, Święte i Wielgie. Zamieszkałe przez samych chrześcijan. W 1701 r. przeszło w posiadanie rodziny Zielińskich. We wsi Wymyślinie znajduje się kościół Bernardynów, ufundowany w 1498 r. przez Mikołaja Kościeleckiego.

Złotoryja, wieś przy ujściu Drwęcy do Wisły. Nie ma pewności przez kogo został zbudowany tutejszy zamek, mówi się, że Krzyżacy po zajęciu Ziemi Dobrzyńskiej w 1330r., bacząc na dogodne położenie, wznieśli tu warownię. Być może istniał tutaj już wcześniej i chronił przed napadami prusaków. Kazimierz Wielki po odzyskaniu Ziemi Dobrzyńskiej 1343 r. przebudował i wzmocnił zamek. Ważny to był punkt i ziemia, ponieważ po ponownym zajęciu jej przez Krzyżaków, Jagiełło w 1404 zabiegał i o wykupienie Złotoryi. Najazd Krzyżaków w 1409 r. i późniejsze klęski doprowadziły do upadku twierdzy Złotoryja. Obraz sprzed końca XVI w. podaje, że na prawym brzegu Wisły, leży Złotoryja i zburzony zamek. Lustracja 1765 r. wskazuje, że posesorem tychże dóbr był Jan Branicki, a ruiny zamku są jeszcze znaczne. Lustracja 1789 r. ukazuje Złotoryje jako wieś czynszową, mury zamku ze wszystkim obalone.

Górzno, albo Gurzno, pow. Rypińskim. Obdarzone zostało przywilejem miasta w 1385 r., Gwagnin żyjący w XVI w. opisuje Górzno jako miasto drewniane, położone na pagórku między lasami, wzmocnione dookoła wałem i przekopem obronnym. Zygmunt III, w przywileju 1600 r. wyraża, że Górzno stanowi własność Bis. Płockich. W 1772 r. Górzno dostało się pod panowanie pruskie, leży między dwoma jeziorami, większe zwane Górzno, złączone z kanałem Drwęcą. Kościół parafialny został wybudowany w 1325 r., oddany pod zarząd zakonu Miechowitów, czyli Stróżów Grobu Jerozolimskiego. W 1629 r. doszło do bitwy pod Górznem między wojskiem Stanisława Rewera Potockiego, a wojskiem Gus. Adolfa Króla Szwedzkiego pod dowództwem Wrangel. Potocki odniósł porażkę, dysponując 3 krotnie mniej liczebną armią.





Autor: Paweł Wasiak – Tychowo.


Opracowano na podstawie publikacji:


Starożytna Polska pod względem historycznym, jeograficznym, i statystycznym opisana
Autorzy: Mykolas Balinskis, Tymoteusz Lipiński
Wydawca: Nakład S. Orgelbranda, 1843
W formie oryginalnej: Uniwersytet Kalifornijski


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Nie 12:22, 04 Wrz 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BRACIA DOBRZYŃSCY Strona Główna -> POWIĄZANE Z ZAKONEM (cosas conectadas con la orden) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

 
Regulamin